Tadeusz Witkowski urodził się w 1904 roku w Lublinie, na Piaskach, jako syn cieśli, Wawrzyńca Witkowskiego i Marii z Butyńskich. Uczęszczał do Gimnazjum Filologicznego w Lublinie (Szkoła Lubelska), które ukończył w 1923 roku. Już wówczas wykazywał duże zdolności w rysunku, a także zamiłowanie do języków obcych i kultury antycznej. W 1923 roku rozpoczął studia w Wyższej Szkole Przemysłowej w Krakowie na Wydziale Budownictwa. Trzy lata później otrzymał uprawnienia do projektowania. W tym samym roku wrócił do Lublina i rozpoczął praktykę w Wydziale Budownictwa Zarządu Miasta Lublina. Naukę kontynuował na Politechnice Warszawskiej, na Wydziale Architektury, którą ukończył z dyplomem inżyniera dopiero w 1946 roku. W 1928 roku przystąpił do Koła Architektów. Rok później rozpoczął samodzielną praktykę.
Tadeusz Witkowski reprezentuje architekturę modernizmu, stylu I połowy XX wieku, który zrywa z wszelką formą stylizacji i skupia się na funkcjonalności budynku. Jego projekty w pełni odpowiadają założeniom stylu, według których forma wynika z funkcji. Budynki charakteryzują się dużymi oknami, jednolitymi powierzchniami i płaskim dachem.
Pierwsze projekty Tadeusza Witkowskiego pochodzą z 1925 roku. Zaprojektował wówczas dla Władysława Szulca-Holnickiego dworek w stylu „dworku polskiego” w jego dobrach w Krzywdzie oraz niezrealizowany projekt dworku w Anielinie. Następnie w latach 1925–1926 powstała stanica w Czuwajowie w stylu zakopiańskim, projekt świadczący o zainteresowaniach Witkowskiego architekturą Podhala.
Wpływ modernizmu widoczny jest w projektach przebudowy kościoła pw. Trójcy Świętej w Jeziorzanach (1929), kościoła pw. Matki Boskiej Anielskiej w Starościnie (1930), niezrealizowanym projekcie Szkoły Ogrodniczej w Zemborzycach (1935), kościoła pw. św. Mikołaja w Brzeźni (1935), budynku Szkoły Rolniczej w Klementowicach (1936), kościoła pw. św. Anny w Bronwii (1936).
W 1936 roku Tadeusz Witkowski ożenił się ze Stanisławą Majewską. Zmarł w 1986 roku, został pochowany na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie w grobowcu modernistycznym, który sam przed śmiercią zaprojektował. W 1991 roku utworzono fundację imienia Tadeusza i Stanisławy Witkowskich, która miała wspierać uzdolnionych studentów.
Źródło: Tadeusz Witkowski (1904–1986) – Leksykon – Teatr NN